wtorek, 13 listopada 2018

Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska - Okruchy dobra

W Boże Narodzenie samotność staje się wyjątkowo dokuczliwa. Dla Anny to pierwsze święta po rozwodzie. Jowita również nie ma nadziei na powrót męża do domu, co więcej, musi to jakoś wytłumaczyć swojej córeczce. Roman samotnie wychowuje dorastającego syna, jednak ich relacja jest bardzo burzliwa. Małgorzata w ogóle nie ma kontaktu z córką, jeśli nie liczyć kartek pocztowych przesyłanych kilka razy do roku.
Losy siedmiorga bohaterów krzyżują się podczas dwóch przedświątecznych grudniowych dni w Krakowie. Każda z osób, mimo że pogrążona we własnych problemach, zdobywa się na drobny altruistyczny gest wobec bliźniego. W ten sposób uruchamiają lawinę wydarzeń, które nieoczekiwanie zmienią życie bohaterów.

W pewnej kamienicy w Krakowie splatają się losy kilkorga bohaterów, z których każdy z nich raczej nie czeka z niecierpliwością na nadchodzące święta. Samotność, rezygnacja, choroby i trudne problemy, z którymi przyszło im się zmierzyć skutecznie uniemożliwiają im radosne oczekiwanie i wypatrywanie pierwszej gwiazdki.

Jowita to porzucona przez męża matka małej dziewczynki, której właśnie skończyły się pieniądze i nie ma za co kupić nawet prezentu dla córeczki. 
Jej sąsiadka ekscentryczna starsza pani - Małgorzata dawno straciła kontakt z jedyną córką i nie wie, jak mogłaby go odzyskać. 

Anna - opuszczona w chorobie przez męża, uwikłana w teoretycznie udany romans z byłym szwagrem, tak naprawdę okłamuje sama siebie wmawiając sobie, ze jest szczęśliwa...
Roman to samotny ojciec z bagażem trudnych doświadczeń zupełnie nie radzi sobie z dorastającym synem. Syn za to wini ojca za wypadek, w którym zginęła jego matka.

Czasem tak niewiele wystarczy,żeby zmienić życie w niezwykłą przygodę. Naszym bohaterom pomada impuls i splot dość niespodziewanych wydarzeń. Spontaniczna decyzja o wyprawieniu świątecznej, składkowej wigilii okazuje się być remedium na dręczące naszych bohaterów problemy. W ten magiczny dzień nikt nie powinien być sam... Nasi poszukiwacze szczęścia decydują się spędzić ten dzień z bliżej nieznajomymi sąsiadami i ludźmi poznanymi dość przypadkowo. Okazuje się, że to jest waśnie to, tą niepodziewany magiczny dar rozwiąże wiele problemów naszych bohaterów. 

Najnowsza powieść autorstwa duetu Bednarek & Kaczanowska gwarantuje opowieść magiczną, może troszeczkę przewidywalną, ale czy w gruncie rzeczy w tym szczególnym czasie nie oczekujemy takich historii? Tym razem nie jest jednak błaho, czy cukierkowo, autorki pokusiły się o historie z życia wzięte, niełatwe, czasem dość pokręcone i pozornie bez wyjścia. Okazuje się, że magia działa... przekonajcie się sami..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz