poniedziałek, 5 listopada 2018

Nathan H. Lents - Człowiek i błędy ewolucji

Nathan Lents jest profesorem biologii, uczącym, jak donosi wikipedia, w koledżu Johna Jay'a w Nowym Jorku. Specjalizuje się w biologii, genetyce i naukach kryminalistycznych. Podczas jego pracy naukowej doszedł do wniosku, że ludzkie ciało zawiera mnóstwo błędów ewolucyjnych, od niepotrzebnych elementów, do błędów w kodzie genetycznym.
Autor pochodzi i pracuje w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym styl pisania książek naukowych i popularnonaukowych charakteryzuje się znaczną przystępnością treści dla czytającego. Nie zakłada się tutaj, że czytający ma wiedzę ekspercką w jakiejś dziedzinie, ale raczej, że jest laikiem, łaknącym ciekawostek na określony temat. Dlatego też spodobała mi się ta książka, jedną rzeczą muszę się z Wami podzielić. Zostałem nauczony jednej istotnej rzeczy o witaminach - że nie są syntetyzowane przez organizm człowieka. O ile z witaminą D to już sprawa dyskusyjna, to odnośnie witaminy C dowiecie się niesamowitej rzeczy - w wyniku mutacji genów i pseudogenów nasz materiał genetyczny uległ zmianie podczas ewolucji i utraciliśmy zdolność jej produkowania !
(oczywiście nie stało się to w ostatnim tysiącleciu - witaminę C nie są w stanie wyprodukować wszystkie naczelne)

Te i inne problemy naszego ciała są omawiane w ciekawy i przystępny sposób. Pozycja warta przeczytania, oczywiście nie jest to zajmująca powieść do czytania przed kominkiem z wypiekami na twarzy, ale ja z przyjemnością dowiedziałem się o paru 'swoich wadach'.


My, ludzie, lubimy myśleć o sobie jak o wysoce rozwiniętych istotach. Skoro jednak jesteśmy najdoskonalszym wytworem ewolucji, to dlaczego nasze kolana są tak wadliwe? Dlaczego tak często się przeziębiamy? Dlaczego przeważająca część naszego genomu niczemu nie służy? Czy naprawdę musimy oddychać i przełykać tą samą cienką rurką?

Profesor biologii Nathan Lents wyjaśnia, że historia naszej ewolucji to nic innego jak jeden wielki zbiór pomyłek – a każda kolejna bardziej niezręczna, czasem wręcz bezlitosna. Ludzki organizm jest niezwykłą mozaiką kompromisów. Zarazem jednak świadczy to o naszej wielkości, gdyż – jak pokazuje badacz – mając tak wiele wad konstrukcyjnych, stajemy się mistrzami w ich obchodzeniu.

Człowiek i błędy ewolucji  to bardzo atrakcyjnie opowiedziana, pouczająca historia niekonwencjonalnego bilansu kosztów naszego sukcesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz