czwartek, 5 października 2017

Znane autorki dzieciom


Niedawno na rynku propozycji dla dzieci pojawiły się ostatnio dwie bardzo interesujące propozycje autorstwa dwóch znanych autorek. Agnieszka Osiecka dzieciom
Agnieszka Osiecka ilustrator: Elżbieta Wasiuczyńska

Niezwykłe wydarzenie edytorskie. Wszystkie utwory, które Agnieszka Osiecka stworzyła dla dzieci, w jednym tomie z niepowtarzalnymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.
W bajkowym świecie Agnieszki Osieckiej mieszka ptak Eugeniusz […] Są dzieci w specjalnych okularach do oglądania bardzo małych snów. Są – jak zwykle u Agnieszki – jeziora mazurskie i Puszcza Piska, są mieszkańcy Mazur ze swoją kulturą i językiem, jest prawdziwa wieś Karwica Mazurska i znana tylko dzieciom Dolina Przeciągów. […] Po niebie fruwa dużo ptaków i jeden samolot – Ptakowiec, syn mewy.  (Ze wstępu Daniela Passenta)


Dla trochę starszych dzieci wydawnictwo Nasza Księgarnia proponuje książkę niezwykła. Niezwykłą bowiem autorką tej niezwykłej pozycji jest Agnieszka Osiecka. Autorka kojarzona z przepiękną poezją, która wyszła spod jej pióra, tekstów piosenek, które zna cała Polska. Tym razem mamy szansę poznać twórczość Agnieszki z innej strony - przeznaczona dla najmłodszych czytelników pisaną tym razem nie wierszem, ale w formie krótszych i dłuższych opowiadań. Jako, że jest to pozycja jeszcze trochę za trudna dla mojego syna przeczytałam ją sama i muszę przyznać, ze jestem pod dużym wrażeniem. Opowiadania skierowane do młodych czytelników otulają niczym ciepły koc. Pokazują dzieciom świat w ciekawy sposób, proponując rozwiązania problemów dnia codziennego - jak chociażby noszenie okularów - które dla najmłodszych wydają się być końcem świata. Wszystko w sposób pomysłowy i często z morałem. Co podobało mi się najbardziej to znane autorce pewne przymrużeniem oka i swoista ironia, którą tutaj prezentuje w finałach wielu bajek. Bajka bowiem, jak pisze autorka "jest matką wynalazku". Przeczytałam z ogromna przyjemnością przez chwilę znów wracając w czasy beztroski i bajek czytanych na lepszy sen. 
Wanda Chotomska dzieciom
Wanda Chotomska ilustrator: Artur Gulewicz

Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Przeczytajcie "Drzewo z czerwonym żaglem", opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było "Gdyby tygrysy jadły irysy" i "Po co krowie rogi na głowie?", niech do snu ukołyszą Was "Poduszkowce" i "Kuchenna kołysanka", zaśpiewajcie z Wandą Chotomską "Hej, hej, hej, dobry dzień!" i "Kochajcie czarownice".


Wandy Chotomskiej rodzicom chyba nie trzeba przedstawiać, każdy gdzieś, kiedyś zetknął sie z jej twórczością, teraz dzięki książce wydawnictwa Nasza Księgarnia możemy przeżyć to jeszcze raz ;)
Moj mąż zdecydowanie z tego korzysta, czytając synowi codziennie inna historyjkę. Przepięknie wydana i ilustrowana książka oferuje każdemu coś innego, a bogactwo nagromadzonych historii w różnych formach literackich sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Krótkie i dłuższe wierszyki i limeryki, historie z morałem i takie podnoszące na duchu i wyjaśniające świat wszystko to znajdziemy w książce, która mimo przedstawienia swoistej klasyki kusi dodatkowo pięknymi ilustracjami. Książka przyjemna dla oka i ucha, w sam raz dla całej rodziny na nadchodzące jesienne wieczory.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz