niedziela, 29 marca 2020

Bartosz Szczygielski - Krok trzeci

Od jakiegoś czasu dręczyły ją zaniki pamięci. Z jej głowy ulatywały niektóre zdarzenia, rozmowy, nazwiska, ale to był pierwszy raz, kiedy straciła kontakt z rzeczywistością na tak długo. Obudziła się naga, na zimnej posadzce i powoli dochodził do niej ból, który odczuwała. Nie wiedziała gdzie i z kim była, nie mogła uwierzyć, że cały ten czas leżała na łazienkowej podłodze. Straciła coś więcej niż tylko czas. W mieszkaniu nie było nikogo, jej telefon nie działał, znikły ślady obecności męża. Wokół niej zaczęły dziać się rzeczy przerażające. Pytanie tylko, czy one dzieją się naprawdę?Niepokojąca atmosfera sterylnych, surowych przestrzeni, które zdają się potęgować obłęd głównej bohaterki, zostaje z czytelnikiem na dłużej. Ta książka trzyma w napięciu od pierwszych stron i nie daje wytchnienia aż do końca. Autorowi udało się stworzyć także wnikliwy portret kobiety, która po wielu latach małżeństwa czuje się zaniedbana i, nieustannie porównując się do innych kobiet, popada w obsesyjną zazdrość. Najnowszy thriller Bartosza Szczygielskiego może być historią przemocy albo historią miłości. Może być opowieścią o zdradzie albo śmierci. Ta historia mogła też nigdy się nie wydarzyć.

To historia, w której nic nie jest ani pewne, ani oczywiste...

Główna bohaterka psychoterapeutka powoli traci urywki, fragmenty ze swojego życia. Pamięta coraz mniej, to, co uważała za pewnik, już nim nie jest. Coś, w co wierzyła okazuje się być nieprawdą. Niczym w koszmarnym śnie, próbuje odkryć na nowo, co się wydarzyło. I gdzie podziało się jej normalne życie, którego nie pamięta. Sama doradzając innym nie potrafi poskładać w całość swojej historii.
Wydawałoby się, że z każdy kolejnym dniem powinno być jej łatwiej, każdego dnia nowa niewiadoma powinna być już wyjaśniona, tymczasem świat wokół niej staje się coraz ciaśniejszy, a zagadki i wątpliwości się mnożą.
Ty również czytelniku wraz z naszą bohaterka do końca nie będziesz wiedzieć, co się stało... dla ciebie wszystko też do końca będzie zagadką. A jej rozwiązanie cię zaskoczy, podobnie jak Magdę...

To taka historia, której nie da się przeczytać za jednym razem, czytając masz wrażenie, że historia i sama bohaterka irytują cię coraz bardziej... Z drugiej strony w pewnym momencie zaczynasz zagubionej kobiecie kibicować i za wszelką cenę chciałbyś jej pomóc w odkryciu prawdy. To niejednoznaczna historia, która nie zostawi cię obojętnym. Thriller, wprawdzie momentami ciężki pokaże ci prawdę, której się nie spodziewałeś...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz