czwartek, 27 lutego 2020

Marcin Kiszela - Reputacja

Milena Bilkiewicz, youtubowa sensacja ostatniej dekady, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej specjalistka od zarządzania wizerunkiem, a zarazem najbliższa przyjaciółka, Alicja, postanawia zająć się sprawą. Nie przeczuwa jednak, że prywatne śledztwo zaprowadzi ją w miejsca, w których przyjdzie jej się zmierzyć także z bolesną prawdą o sobie samej i o ludziach, którym dotąd ufała.

Czy Alicja będzie miała jakiekolwiek szanse starciu z nieprzewidywalnym i groźnym porywaczem? Czy zdoła odróżnić fakty od elementów artystycznej kreacji, którą przecież sama każdego dnia uwiarygodniała?
Czy zdoła się zmierzyć z bolesną prawdą o sobie samej i ludziach, którym dotąd ufała?


To wyjątkowo wielowymiarowa powieść. Po pierwsze poznajemy zdarzenie przez pryzmat wszystkich powiązanych z nim bohaterów, z których każdy maluje to, co się wydarzyło całkiem inaczej, innych bohaterów obarczając winą za to, co się stało. A co najciekawsze ciężko w całej historii znaleźć tego, który był najmniej winny - łącznie z gwiazdą - celebrytką, która poniosła największą ofiarę, tracąc życie. 
Bezpośredni sprawca zdarzenia jest poniekąd winny, pośredni sprawcy wydają się ponosić winą w stopniu wcale nie mniejszym, każdy z nich coś ukrywa i coś ma na sumieniu. Mimo, że współpracując ze sobą zdają się sobie pomagać, to w monologu przed policją wypierają się wszystkiego, co w jakikolwiek sposób mogłoby ich posądzić o współudział. 

To także powieść o ukrywanej przeszłości naszych bohaterów, która w niektórych momentach akcji pokazuje czytelnikom, jak bardzo determinuje ich teraźniejszość...

To w końcu powieść o współczesnym medialnym świecie, bolesnej prawdzie o nim i o manipulacji, której poddawane są wszystkie informacje, które o celebrytach trafiają do nas za pośrednictwem mediów społecznościowych. Okazuje się, że życie za kulisami to nieustanna walka o tytułową reputację, czy bardziej odpowiednio należałby to nazwać wizerunek, który w ułamku procentów pokazuje fanom prawdę i rzeczywiste oblicze idola.

Bolesna historia, o prawdzie, którą ciężko odnaleźć, z bohaterami, których ciężko darzyć sympatią, o świecie, który sztucznie kreuje rzeczywistość, bo ta prawdziwa wydaje się albo zbyt mało atrakcyjna, albo szokująca...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz