niedziela, 2 lutego 2020

Millie Marotta - Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierzątKrólestwo zwierząt znika na naszych oczach. Samotny trzewikodziób, maleńki szop karłowaty, kotek cętkowany z lasów namorzynowych czy poczciwa żyrafa – im wszystkim grozi zagłada, którą jednak, jak wierzy autorka tej ważnej książki, da się jeszcze zatrzymać. Millie Marotta, znana walijska ilustratorka, stworzyła swój przewodnik z myślą o dzieciach – o ich wrażliwości i ciekawości świata. Snując fascynującą opowieść o ginących gatunkach, pokazuje, co każdy może zrobić dla zagrożonych zwierząt, i zwraca się do najmłodszych z przejmującym apelem o ratowanie Ziemi.Autorka o swojej książce:
„Każdy z moich bohaterów jest wyjątkowy – zapylacz oszust, chrząszcz segregujący odpady, ptak śpiący w locie, ryba żyjąca na pustyni, a nawet chodząca szyszka – i każdy dowodzi wielkiej mądrości przyrody. A jednocześnie uświadamia, o ileż uboższy staje się świat człowieka, gdy bezpowrotnie ginie jakieś zwierzę”.


Autorka bazując na Czerwonej Księdze - opisującej organizmy w różnym stopniu narażonych na wyginięcie - stworzyła swoja własną księgę zwierząt, które chciała pokazać czytelnikom, dopóki niektórzy mają szansę je zobaczyć w naturalnym środowisku. Każdy z pokazanych bohaterów jest wyjątkowy, a lektura tej książki to prawdziwa uczta dla fanów zwierząt i natury szeroko rozumianej.

Co zdecydowanie przyciąga wzrok to niezwykłe, trójwymiarowe ilustracje, które przykuwają uwagę czytelnika na długo. Może na pierwszy rzut oka nieoczywiste, ale jakże wciągające!
Wszyscy nasi bohaterowie przedstawieni są w odniesieniu do ich naturalnego środowiska - mamy tutaj mieszkańców oceanów, lasów, pustyni, wód słodkich, stepów i sawann, gór, tundry i mokradeł. Każde z tych środowisk opisane jest przez autorkę wraz z ich charakterystyką. 


Sami bohaterowie - fascynujący, ciekawi, może ciut niecodzienni i czasem zaskakujący to jednak uwrażliwiają na to, na czym autorce najbardziej zależy - na różnorodność, unikalność i piękno każdego z gatunków.W podsumowaniu znajdziemy również podstawowe fakty - jak powód zagrożenia, ilość obecne występujących osobników oraz miejsce występowania.

Na końcu mamy mapę świata wraz z zaznaczonymi miejscami, gdzie możemy jeszcze ciągle spotkać naszych bohaterów. Co ważne, autorka na końcu zostawia czytelnika z konkretnymi wskazówkami, jak można pomóc zwierzętom. Mamy tutaj konkretne hasła rozpisane na konkretne działania. Przydatne, cenne i pomocne, zwłaszcza dla tych mniej świadomych czytelników. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz