środa, 7 sierpnia 2019

Joe Flood - Rekiny Najlepsi myśliwi w przyrodzie

Od ponad 400 milionów lat rekiny uważane są za najgroźniejsze morskie drapieżniki. Są podstawowym elementem ekosystemu, jednak strach nie pozwala nam docenić ich znaczenia, mimo że prawie w ogóle nie zagrażają człowiekowi.
Zanurkuj z różnymi gatunkami rekinów! Ta książka jest po brzegi wypełniona oszałamiającymi ilustracjami i ostrymi jak brzytwa faktami, które rzucają światło na te fascynujące stworzenia.Autorka - odwołując się do pojawiającego się w młodych czytelników etapu "na rekiny" postanowiła sprostać wyzwaniu i wyjść na przeciw oczekiwaniom zabierając dzieci w podróż przez oceany świata, gdzie będą miały szansę poznać te budzące strach i grozę zwierzęta. A że jest biologiem morskim możemy się spodziewać, że będzie to podroż niezapominana pełna wrażeń i ciekawostek, wielu nieznanych.  
Punkt wyjścia dla autorki stanowi fakt, że rekiny, ze względu na postrach, jaki sieją, są najmniej rozumianymi zwierzętami, w dodatku zagrożonymi. Dlatego też, potrzebują od nas tak wiele uwagi i pomocy. 
Książka wydana jest w serii NAUKOMIKS czyli jak nazwa wskazuje - przekazanie wiedzy jest w postaci komiksu. W wielu całkiem ładnych, z czytelną kreską, obrazach mamy dużo informacji na temat samych rekinów i ich zwyczajów, poznajemy również nowe sformułowania i dowiem się, które rekiny uprawiają coś w rodzaju kanibalizmu wewnątrzmacicznego (cytat z książki). Komiks jest sposobem na dotarcie do młodzieży i nawet jeśli informacje zawarte tam nie są zbyt łatwo przyswajalne (jak powyższy cytat) to zachowanie formy komiksowej powoduje, że te około 120 stron czyta się przyjemnie i ma ochotę na kolejną część.
Jednym z moich ulubionych fragmentów komiksu są strony wypełnione informacjami na temat złej sławy rekinów i skąd ona się tak naprawdę wzięła, wspomniany jest film szczęki, ale nie tylko. Opisane są tutaj przypadki ataków rekinów na ludzi, jednakże podawane są również wyjaśnienia dlaczego rekiny postąpiły w ten, a nie w inny sposób.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz