poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Iris Gottlieb - Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrodyOd największej czarnej dziury aż po najmniejszą komórkę: ta niezwykła książka odkrywa przed czytelnikami tajemnice otaczającego nas świata, a także objaśnia zachodzące w nim procesy. Wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych – o życiu, Ziemi i kosmosie – autorka przedstawia w fascynujący i
bardzo przystępny sposób, również dzięki realistycznym ilustracjom. Zajrzyj do środka, jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego lepiej mieć zieloną głowę niż żółtą, ile procent genów masz wspólnych z drożdżami piekarniczymi i jak zdobyć mi­łość… gromadząc śmieci.


Posiadanie dzieci ma wiele zalet. Jedną z nich jest niewątpliwie fakt, że można czytelniczo odkrywać to, co nie dane nam było na skutek ograniczeń systemu i braku możliwości, w czasach kiedy my byliśmy dziećmi. 
Tak jest i w przypadku tej książki. Nasz syn jest wprawdzie jeszcze trochę za mały, żeby w pełni cieszyć się tym, co oferuje ten niezwykły przewodnik, to jednak dzięki temu rodzice mają możliwość przeczytać o wielu ciekawostkach dotyczących cudów przyrody. Z jednej strony są to fakty dość znane, jak chociażby zjawisko fotosyntezy, czy pewne fakty z teorii ewolucji, to już ciekawostki o długości włosów na rękach, czy udowadnianie przez autorkę zalet gołębi (introwertyków i wegan) to już całkiem inne historie, które pozwolą popatrzeć na niektóre zjawiska z całkiem innej perspektywy. 
Książka podzielona jest na trzy części:
nauki o życiu
nauki o ziemi
i zdecydowanie najtrudniejsze i dla ciut starszych czytelników nauki fizyczne.
W każdej z części autorka omawia zjawiska i teorie powiązane z motywem przewodnim danego rozdziału. Każdemu zjawisku czy bohaterowi poświęcono dwie strony, z opisem i tematyczną ilustracją. Te właśnie ilustracje dla mnie stanowią jedyny minus książki, bo są najprościej ujmując mało zachęcające. Za to treść -k krótka i ciekawa rekompensuje wizualne niedostatki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz