środa, 31 lipca 2019

Magdalena Witkiewicz - Jeszcze się kiedyś spotkamy

Są takie historie, które zostają w nas na zawsze.
Są takie osoby, których nigdy nie zapominamy.

Ja już nie czekam. Chwytam każdy dzień i się do niego uśmiecham. Wierzę, że będą w nim cudowne chwile.

Ile razy zadawali sobie pytania jak potoczyłoby się ich życie, gdyby nie wojna?
Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia. Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze.

Wzruszająca opowieść o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które wpływają na nas bardziej niż myślimy.

Bo to, kim jesteśmy nie zależy wyłącznie od naszych genów, czy wychowania, ale również od przeżyć naszych przodków. Od wszystkich tajemnic, które krążą w naszych rodzinach do kilku pokoleń wstecz.


To zdecydowanie najlepsza powieść w dorobku Pani Magdy, przejmująca na wskroś, boleśnie prawdziwa, ale jednocześnie niosąca wiarę i nadzieję, pokazująca, co naprawdę w życiu ważne.
To historia o genach, które mają moc i determinują nasze zycie, czy tego chcemy, czy nie.
To historia o miłości i wielu jej obliczach współcześnie i w trudnych czasach wojennych.
To historia o przebaczaniu i czekaniu, dająca wskazówki co do tego, czy warto i czy jest po co.
To historia współczesna, obyczajowa o zakochanych, których rozdzielił ocean oraz o parze, która poznała się w pociągu relacji Szczecin - Gdańsk.
To historia o grupie przyjaciół, którym przyszło żyć w trudnych czasach wojennych w Grudziądzu. To historia wojennej przyjaźni Niemca, Polaków i Żydówki, historia przy której wielokrotnie wstrzymywałam oddech.
To historia o mieście, które nieczęsto gości na kartach powieści.
To historia o zagmatwanych losach wojennych i powojennych, wyborach, uczuciach i poświęceniu, skłaniająca do wielu refleksji.
Do tego w genialnej interpretacji - jako audiobook - Agnieszki Więdłochy. Dla mnie zdecydowanie książka tego roku. Nie piszę więcej nie chcąc odbierać wam możliwości poznania tych bohaterów samemu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz