czwartek, 4 lipca 2019

Mathilda Masters - 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat


Ta niezwykła książka oczarowała nie tyko syna, ale również i tatę. Szkoda tylko, że trafiłem na nią jak już skończyłem nieco więcej niż 30 lat.... Zawarte w tej książce ciekawostki są z naprawdę różnych dziedzin. Od genetyki aż po zjadanie przez królików własnych bobków.... (swoją drogą wiedzieliście? Ja tak, bo dużo czytam (synowi do snu :D) i czytałem też o niezwykłych zwyczajach pewnego królika... 

Bardzo mnie urzekł (oczywiście oprócz treści) sposób wydania tej książki, dobór czcionek, minimalistyczne grafiki (aczkolwiek wystarczające) oraz papier, na którym książka jest wydrukowana. To wszystko sprawia wrażenie, że trzyma się w ręku wartościową pozycję, która musi przetrwać jak najdłużej.... albo przynajmniej do czasu, kiedy synowie wyrosną.

Jednak nie uważam, żeby te ciekawostki były tylko dla młodzieży. Sam z zainteresowaniem czytam o coraz to dziwniejszych rzeczach - np. jak duży jest największy pająk (waga dwóch jabłek) albo gdzie leży największa piramida (bo przecież nie tylko Egipt ma swoje piramidy).

Ciekawe ile z tych rzeczy wiedzieliście przed ukończeniem trzynastego roku życia?
Krótkie, przeważnie jednoakapitowe informacje wpasowują się w obecnie w formę najłatwiej przyswajanych krótkich informacji w naszym codziennym chaosie. 
Tak odnośnie chaosu, trudno jest czasem doszukiwać się utrzymania związków między oferowanymi ciekawostkami (np. skaczemy z "Pigmeje rosną tylko do 12. roku życia" by na kolejnej stronie przeczytać "Irańczycy czują się urażeni, kiedy się unosi kciuk"). Mimo to informacje pogrupowane są w 12 rozdziałów, które łączy jedna spajająca cecha np "Twoje wspaniałe ciało". 


NAJFAJNIEJSZA ENCYKLOPEDIA CIEKAWOSTEK NA ŚWIECIE!

Czy wiesz, że:

- żyrafa może sobie wylizać uszy?

- zęby czyścimy już od tysięcy lat?

- możesz zważyć swoją głowę, wsadzając ją do wiadra z wodą?

- bambus czasem rośnie ponad metr dziennie?

- astronauci sikają do odkurzacza?

W tej niesamowitej książce znajdziesz 321 zaskakujących ciekawostek z biologii, historii, geografii i wielu innych dziedzin.Ilustrator: Louize Perdieus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz