środa, 12 czerwca 2019

Katarzyna Kozłowska - Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować

Feluś jest już przedszkolakiem. Nadszedł czas, żeby poznał  zasady dobrego wychowania. Dowie się, że w różnych sytuacjach, czy to w domu, czy w przedszkolu, należy zachować się w określony
sposób. Dzięki temu, że pozna kodeks przedszkolaka, będzie wiedział, jak ładnie jeść przy stole, kiedy używać magicznych słów: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, i jak zachować się w teatrze.

Kontynuacja książki „Feluś i Gucio idą do przedszkola”.

Feluś i Gucio to duet znany nam już wcześniej z pierwszej wyprawy do przedszkola i zapoznawania się z życiem przedszkolnym. Tym razem wraz z autorką i naszą sympatyczną parą przyjaciół poznajemy zakamarki życie przedszkolaka orz reguły rządzące życiem w społeczeństwie - najpierw tym małym przedszkolnym, a później tym większym. Reguły te są podstawą wszystkich innych reguł i dobrego zachowania, a tym, którzy je poznają i nauczą się stosować w życiu pomogą w niejednej sytuacji.

I tak autorka przekazuje młodym czytelnikom reguły za pomocą kilku obrazków i krótkiej historyjki dotyczącej tego zagadnienia. Często historyjka tłumaczy daną rzecz w odniesieniu zarówno do przedszkola, jak i życia domowego, pokazując uniwersalność zachowań. 

Muszę przyznać, ze mi jako mamie przedszkolaka to rozwiązanie przypadło do gustu, nie ukrywam, ze mam nadzieję, że mój syn poza, a przede wszystkim wcieli w czym większość z nich. Wszystkie one opierają się na zasadach dobrego wychowania, poszanowania praw i różnic pomiędzy ludźmi i zachowań w rożnych sytuacjach - zarówno codziennych, jak i nietypowych, jak chociażby wizyta w teatrze. 
We wstępie dużo miejsca autorka poświęciła również wskazówkom dla rodziców - prostym, a jednocześnie zgodnym z duchem rodzicielstwa bliskości oraz rozwiązań przekazywanych w poradnikach dla rodziców. 

Mamy tutaj poruszone następujące zagadnienia:

-kodeks przedszkolaka
-powitania i pożegnania
-czekanie na swoją kolej
-magiczne słowa i ich znaczenie
-reguły zachowań przy jedzeniu
-zachowanie ciszy
-myślenie o innych
-akceptacja różnorodności
-prośby o pomoc
-szanowanie własności
-zgoda podczas zabawy
-sprzątanie po sobie
-godzenie się
-zważanie na innych
-wizyta w teatrze i 
-pochwały

Brzmi idealnie, prawda? Myślę, ze książka ta i jej przesłanie będzie nieocenioną pomocą dla rodziców i nauczycieli przedszkolnych, pokazując w sposób prosty, ale i czytelny zasady dobrego wychowania i zgodnego współdziałania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz