środa, 7 lutego 2018

Sylwii Zientek - Hotel Varsovie: Klątwa lutnisty

Rodzinne tajemnice, skrywane pasje, niepohamowane żądze, pikantne skandale, a w tle Warszawa.
400 lat historii rodzinnych warszawskich hotelarzy w pierwszym tomie sagi.
Pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy i porywająca intryga zabiorą cię w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta. Poznaj rozkosze i sekrety hotelu przy Długiej!

XXI wiek. Dana Spakowski przyjeżdża do Warszawy, by z pomocą młodego prawnika odzyskać dawną rodzinną nieruchomość przy ul. Długiej, w której przez wieki mieścił się hotel.

XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela mieszczącego się przy Długiej hotelu Varsovie, wiedzie wzorowe życie panienki z dobrego domu. Jednak wraz z samobójstwem ojca pogodny świat Eleonory wali się w gruzy. W obliczu grożącego hotelowi bankructwa, histerii matki i lekkomyślności brata młoda kobieta jest jedyną nadzieją rodziny na ocalenie wielowiekowego dziedzictwa.

XVII wiek. Lutnista kapeli królewskiej Laurenty Żmij marzy o otwarciu własnego zajazdu przy nowym warszawskim trakcie zwanym Długim. Jednak nękające miasto klęski sprawiają, że mężczyzna musi odłożyć plany w bliżej nieokreśloną przyszłość. Do czasu, aż los postawi na jego drodze piękną, inteligentną i charakterną Kalinę, obdarzoną niezwykłym talentem kulinarnym. Tylko czy Żmij będzie w stanie pokonać rzuconą na cały jego ród klątwę?
Powiem szczerze - przepadłam, bo nie mogłam oderwać się od tej książki przez dwa długie wieczory. Wciągnęła mnie niemal od pierwszej strony pozostawiając pod wrażeniem aż do ostatniej. 

Książka zawiera w sobie wszystko to, co lubię. Po pierwszej jest to swoista saga rodzinna, której akcja toczy się w przeciągu 400 lat wokół kamienicy, w której powstał hotel, zapewniający utrzymanie kolejnym pokoleniom rodu. 

Po drugie to akcja tocząca się równolegle w kilku epokach. Całe szczęścia autorka poprowadziła ją w taki sposób, że główny wątek jest zachowany i pozostajemy w danej epoce przez kilka rozdziałów - i całe szczęście, bo inaczej wyszłoby irytująco. Tak poznajemy losy rodzinny na tle ważnych wydarzeń z życia kraju i miasta w kilku epokach jednocześnie. Co ciekawe wiele zagadek z przeszłości autorka rozwiązuje w kolejnych rozdziałach, zacieśniając niejako wątki i samą akcję do ostatniej strony, tak, że wiele zostaje pokazane i wyjaśnione, ale znaków zapytania i pytań w głowie czytelnika jest jednak całe mnóstwo - tak akurat na kolejny tom powieści ;)

Po trzecie bohaterowie - barwni, ciekawi, choć niejednoznaczni, nie zawsze wzbudzający sympatię, uwikłani w rodzinne zobowiązania, tajemnice i ograniczeni epoką, w której przyszło im żyć. Z drugiej strony bohaterem jest tutaj również rodzinna, której życie toczy się wokół najpierw zajazdu, potem hotelu, które umiejscowione w centrum wydarzeń determinują życie pokoleń. 

Po czwarte to bogate tłu historyczno-obyczajowe, na tle którego rozgrywają się dzieje rodziny. Warszawa sprzed lat frapuje, uwodzi, pokazuje skąd się wzięła, jak rozwijała, jak zmieniała, by osiągnąć, to co widzimy i co pokazuje autorka w wątku współczesnym. Ogromne uznanie należy się niewątpliwie autorce za wykonany ogrom pracy, by pokazać nam historię miasta w tak dużym przekroju dziejowym. Jestem pod ogromnym wrażeniem i z niecierpliwością oczekuje kolejnego tomu.


1 komentarz: