poniedziałek, 31 lipca 2017

Tove Jansson - Kto pocieszy Maciupka?


Maciupek jest nieśmiały i strachliwy. Jest też bardzo samotny. Pewnego dnia opuszcza dom i wyrusza w podróż. Podczas wędrówki mija rozmaite stworzonka, ale nie starcza mu odwagi, by zawrzeć z nimi znajomość. Czy zdoła znaleźć pocieszenie i przyjaciela? A może ktoś  potrzebuje pomocy bardziej niż on? Z bohaterem tej mądrej i urokliwej historii identyfikować się mogą nie tylko dzieci. Książka uczy, jak pokonywać własne lęki i ograniczenia. I jak zjednywać sobie przyjaciół. To także piękna opowieść o miłości.
Jeżeli tak jak ja jesteście fanami Muminków, a wasze dzieci są jeszcze trochę za małe na czytanie książek pełnowymiarowych ;) polecam wam gorąco nowość wydaną przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. 

Opowieść ta, całkowicie utrzymana w Muminkowym klimacie, wzbudzi zainteresowanie nawet trzylatka. Dla tych trochę starszych oprócz wspomnianego klimatu na pewno przypadnie do gustu jej przesłanie.

Główny bohater - Maciupek jest samotnym małym trollem, który życie w ciągłym strachu w swoim małym domku. Nie ma przyjaciół, bardzo boi się tego, co czeka go na zewnątrz, ale postanawia wyruszyć na poszukiwania przyjaciół. Niestety okazują się one dużo trudniejsze niż zakładał, bowiem nikt z napotkanych na drodze postaci nie zwraca na niego uwagi. Zrezygnowany po całym dniu wędrówki zauważa w morskiej list, w którym to Drobinka - jeszcze bardziej samotna i przerażona niż nasz bohater - szuka pocieszenia i przyjaciela. Maciupek nie waha się ani chwili i wyrusza na poszukiwania Drobinki.

Autorka proponuje młodszym dzieciom piękną opowieść o sile przyjaźni i miłości, opowieść o poszukiwaniu przyjaciela oraz przezwyciężaniu lęków. Niektóre rady autorki trafiją w sedno pokazując dzieciom, co tak naprawdę jest ważne:

"Co ci po muszli mały przyjacielu, jeżeli nie masz jej komu pokazać?"
"Jeżeli od wszystkich będziesz uciekał, nie znajdziesz przyjaciela"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz