niedziela, 3 stycznia 2021

Iga Karst - Zapach prawdy

 

Ciało Adama Korczyńskiego, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, znanego w całym świecie orchidologa, zostaje znalezione w lesie. Policja stwierdza brutalny mord. W trakcie rutynowych czynności śledczych funkcjonariusze odkrywają tajemniczy zapisek. Ustalają też, że z domu denata zniknął rzadki, XIX-wieczny album botaniczny. Czy jego kradzież jest motywem zbrodni? A może ta wiąże się z cennym okazem storczyka? Sprawa komplikuje się dodatkowo wraz z ogłoszeniem testamentu profesora. Bardzo zaskakującego testamentu… Oficjalne śledztwo powierzone zostaje komisarzowi Michałowi Orskiemu. Na prośbę wnuka profesora zagadkę morderstwa stara się rozwikłać również mecenas Anita Herbst. W ogrodzie willi naukowca natrafia na szkielet, który znika tuż przed przyjazdem policji... Jaki rezultat przyniesie podwójne śledztwo? Pierwsza książka o dociekliwej mecenas Anicie Herbst i komisarzu Orskim z nowej serii kryminalnej Pensjonat Biały Dwór.


To druga powieść autorki, po którą sięgnęłam - zaczęłam oczywiście od drugiej części w wersji audiobook, tym razem wersja standardowa i część pierwsza. Muszę przyznać, że powieść okazała się być dużym zaskoczeniem. Początek zupełnie nie zapowiadał bardzo dobrego finału i TAKIEGO zakończenia, raczej po kilkunastu pierwszysch stronach spodziewałam się kolejnego kryminału, w którym sprawcą zbrodni jest ktoś z najbliższej rodziny. Ponieka tak jest, ale finał jest zupełnie niespodziewany, a tajemnica, którą odkryje duet komisarz i pani adwokat okaże się być tak zagmatwana i jednocześnie ciekawa, że warto wytrwać do końca.

To, co zdecydowanie jest dużym plusem tej powieści to jej bohaterowie - wspomniany już policjant po przejsciach życiowych, samotnie wychowujący pięcioletniego syna, pani adwokat z Wrocławia, która pierwszego dnia urlopu spędzanego u babci w pensjonacie odkrywa ciało zamordowanego profesora. Od tego momentu wie już, że urlop ten będzie zgoła inny niż planowała.

Oprócz tego duetu, który jak nietrudno się domyśleć połaczy coś więcej nie tylko tajemnicze morderstwo, kości i skarb powojenny mamy tutaj również całe mnóstwo postaci równie interesujacych, jak ta para. Mamy tutaj postać zamordowanego- nietuzinkowego profesora, którego sława przykryła nieudane życie osobiste, jego rodzinę - syna, którego jak się okaże nie był jego synem, dwie synowe i wnuka, który w młodości przyjaźnił się z Anitą - panią adwokat. Do tego dochodzi tajemnicza Róża - dawna miłość profesora...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz