niedziela, 2 grudnia 2018

Emilia Dziubak - Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt

Kotu Homerowi brakuje prawdziwego przyjaciela… Postanawia wyruszyć w świat w jego poszukiwaniu. Najpierw musi się jednak zastanowić, co w przyjaźni jest dla niego najważniejsze. Czy opiekowanie się sobą nawzajem, czy bezinteresowność i pełne oddanie, a może wierność? W swej podróży pozna niezwykłe pary: mrówki i mszyce, rybę podnawkę i rekina, sikorę i drozda, koźlarza babkę i brzozę, zawisaka powojowca i floksa oraz wiele innych stworzeń. Czy znajdzie bratnią duszę?Emilia Dziubak w piękny sposób łączy opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia zwierząt i roślin.

Emilia Dziubak to pewniak w świecie książek dla dzieci. Każda propozycja sygnowana jej imieniem daje gwarancję, że lektura będzie udana. Tak jest i tym razem, zwłaszcza, że tutaj zarówno treść, jak i obrazki są autorstwa ulubionej autorki wielu maluchów i starszaków. 
Tym razem autorka postanawia przybliżyć dzieciom zagadnienie przyjaźni - tutaj z perspektywy kota, który przytłoczony obecnością i aktywnością innych zwierzaków w swoim domu postanawia poszukać sobie nowego towarzysza gdzie indziej. 

W swoich poszukiwaniach spotyka niezwykłe duety ze świata roślin i zwierząt. To co najważniejsze autorka nie skupia się na prostych relacjach, ukazuje również związki trudne i nieoczywiste, żeby dzieciom pokazać, że można inaczej, że trzeba szukać własnej drogi, takiej, która będzie pasowała nam najbardziej. Z drugiej strony pokazuje, jak dużo obliczy i stron może posiadać jedno uczucie... A wszystko to przedstawione w sposób prosty i przystępny dla młodego czytelnika. Mamy tutaj przyjaciół opiekunów, przyjaciół na dobre i na złe, nieświadomego przyjaciela, przyjaciela idealnego i fałszywego, mamy zarówno przyjaciela zakochanego jak i z pracy, czy od święta


Na każdej ze stron autorka prezentuje duet rysunkiem oraz krótkim opisem, na czym polega ta znajomość. Część z nich to oczywiste przyjaźni, dzięki reszcie możemy poznać nowe zwierzaki jak chociażby mój ulubiony dziwogon żałobny :) Autorka pokazuje również elementy, które z pewnością zainteresują ciekawskich przedszkolaków ( kupa ;))
Na koniec bonus -pierwszy psychotest dla dzieci, z którego mogą dowiedzieć się, jakimi są przyjaciółmi, a na osłodę po wynikach mogą w labiryncie pomóc krewetce odnaleźć drogę do jej przyjaciółki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz