niedziela, 14 lutego 2021

Marcin Fabjański - Stoicyzm uliczny. Jak Oswajać trudne sytuacje

 MYŚL JAK STOICY – OSWÓJ WŁASNE MYŚLI I PRZESTAŃ SIĘ BAĆ.

Budzisz się w środku nocy. Problemy w pracy. W domu awantura. I ten ból głowy, już trzeci raz w tym tygodniu – a jeśli to rak? Myśli zaczynają galopować. Wiesz, że do rana nie uśniesz. Chyba że… zrozumiesz, że możesz to powstrzymać!

Jak właściwie spojrzeć na rzeczy i złapać dystans?

JUŻ DZIŚ WPROWADŹ STRATEGIĘ STOIKÓW, NAJSKUTECZNIEJSZYCH LEKARZY LUDZKICH DUSZ!

Seneka, Marek Aureliusz i Epiktet udowadniają, że recepta na stoicki spokój jest zaskakująco prosta. W stresujących sytuacjach – od stłuczki na parkingu przez bolesny zabieg dentystyczny po rozmowę z szefem – naucz się myśleć jak stoik i zobacz, że stoicyzm to nie tylko filozoficzna teoria, ale też świetna codzienna praktyka, która poprawi jakość twojego życia.

Marcin Fabjański, praktykujący stoik, założyciel szkoły filozoficznej we Włoszech, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, autor bestsellera Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów, w przystępny i nowoczesny sposób pokazuje, jak zacząć dobrze myśleć. Bo nasze szczęście i spokój zależą od tego, jak myślimy.

Jedyny poradnik stoickiej filozofii, którego potrzebujesz, aby zacząć żyć bez lęku!


Sam opis książki brzmi jak szybkie podsumowanie życia wielu z nas, migawki ze stresujących sytuacji, trudności, z którymi nie możemy sobie poradzić, przeszkody, które uniemożliwiają nam spokojne życie. W czasach szalonego pędu za wszystkim, wyścigu o stanowiska, pieniądze, codziennych zmagań z kolejnymi wyzwaniami życia codziennego potrzebujemy drogowskazów, które mogą nam pomóc nie zwariować! Najnowsza propozycja autorstwa Marcina Fabjańskiego to poradnik - przewodnik po trudnych sytuacji, które mogą nas spotkać. Każda z sytuacji przedstawiona jest na początku w formie wprowadzenia, następnie mamy sentencję stoickiego mistrza, ale nie tylko,  odnoszącą się do danej sytuacji,  a następnie praktyczny fragment, który może nam pomóc odnaleźć się w danej sytuacji i wyjść z niej obronną ręką. Sytuacje wymienione są tutaj różnorakie - zarówno takie codzienne jak zasypianie, kolejka w sklepie, wyprzedaż, czy wizyta u cioci na imieninach, jak i spotykające nas rzadziej - pogrzeb, czy zwolnienie z pracy. Przedstawienie każdej z nich z punktu widzenia stoika, wskazanie praktycznego rozwiązania w danej sytuacji, do tego refleksja nad tym, co właśnie się dzieje to dość nietypowa forma poradnika. Jednak te fragmenty dotyczące "oswajania sytuacji" opierają się przede wszystkim na filozofii, jest to raczej refleksja niż praktyczna wskazówka, co do tego, co powinniśmy zrobić. Większość z nich można byłoby podsumować zdaniem "nie przejmuj się tak dużo". Mnie niestety nie wszystkie z nich całkowicie przekonały, pozostał momentami niedosyt praktycznego odniesienia, mniej bazującego na filozofii jako takiej. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz