wtorek, 21 kwietnia 2020

Liliana Fabisińska, Anita Graboś - Halo! Historia komunikowania się

Znaki dymne, tam-tamy, tajemnicze symbole wyryte w kamieniach, supełki wiązane na sznurku, a wreszcie zalakowane koperty wystrzeliwane z armaty czy wysyłane gołębiem lub… wielbłądem pocztowym.
Ludzie próbują komunikować się z innymi – będącymi w sąsiednim pomieszczeniu, na drugiej półkuli albo na innej planecie – od tysięcy lat. A historia komunikacji jest fascynująca, zabawna i pełna przypadków, dzięki którym powstały przełomowe wynalazki.
Halo? Odebrałeś naszą wiadomość bez zakłóceń? Zatem wskakuj do kapsuły czasu i ruszaj z nami w tę szaloną podróż!

W dobie globalnej wioski, gdzie komunikacja za pomocą różnych elektronicznych ułatwień stała się tak prosta, ze nawet najmłodsi sobie z nią radzą ograniczenia i opóźnienia w tym zakresie wydają się dla wielu niewyobrażalne...
Tymczasem Liliana Fabisińska pokazuje jak bardzo sfera komunikacji przed wiekami różniła się od tego, czego doświadczmy dziś.
Książka podzielona jest na następujące rozdziały:
- MOWA
część ta poświęcona jest przede wszystkim językowi jako środkowi wymiany informacji. Znajdziemy tutaj informacje o języku międzynarodowym, językach sztucznych i wieży Babel.
- PISMO
to opowieści i historia  pisma - od hieroglifów, komunikacji za pomocą sznurka do współczesności
- OD A DO Z NA STO SPOSOBÓW
Tutaj autorka skupiła się na języku migowy, alfabecie Br oraz szyfrach :)
- POCZTA 
w tym rozdziale znajdziemy całą masę informacji na temat - czasem z naszego punktu widzenia alternatywnych - sposobach przesyłania wiadomości, które popularne były zarówno przed wiekami, jak i w ubiegłym stuleciu
- NIE TYLKO SŁOWA
To rozdział poświęcony komunikacji bez użycia słów. I tak mamy tutaj chociażby podrozdziały dotyczące kapsuł czasu, rysunkom w jaskiniach, latarniach morskich, języka kwiatów, chorągwiach i flagach, czy w końcu pułapkom językowym
- BEZ INTERNETU, BEZ KOMÓRKI
To najbardziej "współczesny" ze wszystkich rozdziałów, chociaż autorka w ogóle nie poświęca uwagi internetowi ;)
Mamy tutaj rozdziały poświęcone bardziej współczesnym, chociaż jakby już trochę mniej popularnym środkom komunikacji jak gazeta, radio, telewizja, czy telefon.


To niezwykła książka, która przedstawia każdy możliwy aspekt komunikacji od współczesności do teraźniejszości. Do tego w ciekawiej formie i w sposób przykuwający uwagę młodszych czytelników. Powiem więcej - wiele faktów zaciekawiło również i rodzica ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz