poniedziałek, 22 października 2018

Katarzyna Bajerowicz - Rafa koralowa

W ciepłym piasku właśnie wykluły się żółwiki. Teraz pokonują szeroką plażę, by dotrzeć do morza. W jego falach spędzą całe swoje dorosłe życie. Na rafie koralowej spotkają mnóstwo zwierząt: rozmaite gatunki ryb, krewetki, kraby, rozgwiazdy i wiele innych stworzeń. Odwiedź z nimi morskie głębiny i odkryj ten fascynujący podwodny świat! Przy okazji rozwiąż, wyszukując poukrywane na ilustracjach szczegóły!
Ta książka nie tylko do czytania, lecz także do oglądania, zgadywania i opowiadania. Ćwiczy spostrzegawczość dziecka, uczy kreatywności, pobudza zainteresowanie światem, rozwija wiedzę na temat przyrody i jej ochrony, ale przede wszystkim jest fantastyczną zabawą oraz sposobem na miłe i twórcze 
spędzenie czasu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda rafa koralowa? Ja niejednokrotnie - owszem widziałam jej ujęcia na różnych zdjęciach i filmach, ale to i tak nie zmienia faktu, ze zawsze chciałam ja zobaczyć na żywo i niezmiennie mnie ona fascynuje. 


Całe szczęście, że mam dzieci, wtedy pewne rzeczy mogę odkrywać razem lub na nowo. Tym razem dane nam było wybrać się na rafę koralową.

Z książką Katarzyny Bajerowicz poznajemy kolejno - młode żółwiki, które dzielnie pokonują szeroka plażę, żeby dostać się do morza, kraba pustelnika, krabiki w ich naturalnym środowisku, rozgwiazdy o setkach maleńkich nóżek, przepiękne kolorowe ryby, ośmiornice oraz całe mnóstwo żyjątek, o których istnieniu nie mamy pojęcia, a które to na stałe zamieszkują rafę. 

Co ciekawe autorka poprzez przepiękne ilustracje pokazuje nam rafę zarówno tętniącą za dnia feerią kolorowych barw, przykuwającą oko całym mnóstwem kolorowych kombinacji, jak i w nocy, kiedy to rafa wydaje się być straszna, ale i przepiękna kiedy pojawiają się w niej ławice fosforyzujących rybek.Śmieci - to problem, z którym również borykają się rafy koralowe i ich mieszkańcy. Autorka zwraca dziecięca uwagę na to, jaka krzywdę wyrządzają plastikowe torby czy zużyte puszki. Taka przemycona ekolekcja :)
Oprócz uczty dla oczu autorka proponuje 
również ciekawe zadania dla przedszkolaków - Związane z tematem książki. Maluchy mogą bowiem wyhodować swojego żółwia oraz przygotować morskie akwarium.
Jesteśmy zauroczeni tą książką. czekamy na kolejne propozycje od autorki!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz