sobota, 2 czerwca 2012

Ann Cleeves - Czerń kruka

Ann Cleeves za kryminał Czerń Kruka otrzymała nagrodę Duncan Lawrie Dagger stowarzyszenia CWA.Cytując za CWA "Superb sense of place. A depiction of an enclosed community with modern and entrenched values constantly competing." + cytując Boonię z nakanapie "uwielbiam atmosferę zamkniętych społeczności, w których wszyscy są podejrzani."


Książka opisuje zależności w zamkniętym społeczeństwie.
...i jakoś nie wiem co więcej napisać, nieliczni komentujący których znalazłem skupiają się na tym aspekcie. Owszem bardzo fajnie jest przeczytać o tym jak to wszyscy się znają i prowadzący śledztwo policjant zna się z jednym z podejrzanych osobiście z czasów szkolnych, i fajnie jest się dowiedzieć, że niektórzy do szkoły muszą pływać promem lub własnym statkiem. Ciekawym jest również podejście do przyjezdnej ekipy policji, która mogłaby się dość mocno szarogęsić.
Można o tych aspektach opowiadać dalej, ale ja nie tego oczekiwałem po kryminale. Spodziewałem się raczej zbierania dowodów, szukania poszlak, dedukcji i detekcji.
Wybaczcie mi jeśli popsuję wam następnym zdaniem lekturę, ale może oszczędzę Wam trochę czasu (tym bardziej, że może macie podobny punkt widzenia). Jeden z podejrzanych opowiada, że widział kto i jak to zrobił, a ta osoba w świetle zarzutów się do tego przyznaje.Oceniam na 4, tę ocenę podwyższają walory opisów zamkniętych społeczeństw i nagroda Dunkel Dagger.

2 komentarze: